Kako savladati umjetnost svjesnog roditeljstva i imati bolju povezanost sa svojom djecom

Photo by Kelli McClintock on Unsplash

U ovom govoru dr. Shefali Tsabary pobija nekoliko opće prihvaćenih vjerovanja o roditeljstvu.

Mit #1: Roditeljstvo je odgajanje sretnog djeteta.

Prema dr. Tsabary naša djeca ne trebaju biti sretna. Ona moraju biti u potpunosti uključena u život. Time se postiže čista sreća. Umjesto da svoju djecu učimo da se prilagode na situacije u kojima su odbačena, trebamo ih uputiti u neizbježnu stvarnost, mogućnost I istinitost takvih događaja. I shvaćanje da ovakva iskustva nemaju veze sa osobnom vrijednošću. Djeci je nužno objasniti I pokazati da ih ne  treba I ne može svatko voljeti ali oni trebaju voljeti I shvatiti ono što oni doista jesu. 

Mit #2: Dobro/loše dijete.

Što znači “dobro “ dijete?  Koja su to mjerila kojima mjerimo dobrotu svoje djece? Dakle, dobro dijete je poslušno, sluša što mu se govori, pristojno se ponaša, dobro napreduje u prikupljanju znanja, ima zadovoljavajuće socijalne vještine, I sl. Da, točno je, no pitanje je po čijim mjerilima? I zašto? Ovakvo poimanje pokazuje  da su djeca samo instrument roditeljskog postignuća-uspješnog roditeljstva, instrument slave.

Imati “dobro” dijete odražava sebičnost roditelja I njihovu žudnju za vanjskom validacijom roditeljstva. Dobar roditelj-dobro dijete. Ili kako naš narod kaže: ne pada kruška daleko od stabla. S druge strane “loše” dijete  čini roditelje lošim, neuspjelim u funkciji roditeljstva. Nemoćnost rješavanja problema koji nastaju čini ih vrlo zbunjenima što često dovodi do krucijalnih odgojnih pogrešaka. 

Nije jednostavno savladati stvarnost i veličinu pijedestala u glavi roditelja sa kojeg promatraju svoju djecu vjerujući da su puni ljubavi, nepogrešivi I veći od. Vlastito, ograničeno iskustvo i projekcije svoje djece – koje su ponekad sasvim različite od stvarnosti (roditeljska sklonost ka idealiziranju) često dovode do mišljenja kako roditelji poznaju svoju djecu.

Pravi smisao roditeljstva i stvarno povezivanje sa svojim djetetom nadohvat je ruke. On se nalazi u stvarnom razumijevanju tko su naša djeca zapravo, a ne tko su oni koji želimo da budu. 

Photo by Jordan Rowland on Unsplash

No, vrlo je težak put približavanja djeci i njihovom pravom “ja”. Prvo je potrebno savladati osobni ego, slojevitu obrambenu liniju svakog čovjeka. Ovaj cilj moguće je ostvariti samo ako roditelj najprije pogleda duboko u sebe.

U svima nama nalazi se unutarnje dijete. Prvo njega treba pokušati preodgojiti. Pritom razumjeti ono što su nam predali naši preci (sociološki dio), a potom, slijedi rekonstrukcija  I izgradnja utisnutih predanja. Pri tom roditelj mora spoznati u kojem su omjeru njegova kronološka I emocionalna dob. Ostvarenje dubokog, intimnog pogleda u sebe mora biti potpomognuta socijalnom i emocionalnom povezanosti.  

U tijeku govora tri slušatelja iz publike pozvana su na podij. Od njih je zatražen odgovor na pitanje: Kad su zadnji put bili izazvani na žestoku reakciju? Postavljanjem pitanja ”zašto” dr. Shefali Tsabary je ulazila sve dublje u bit razloga ovakve reakcije. Bez obzira na razlog izazova, razlog reakcije bio je u svakom ispitaniku. Naime, svi ispitanici željeli su se vratiti u svoju “zonu ugode”, no nemoćnost da je dosegnu u željenom trenutku rezultirala je neprimjerenom reakcijom. Navodi na razmišljanje, zar ne?

Umjesto da budu samo primaoci roditeljske psihološke i duhovne baštine, djeca djeluju kao pokretači razvoja roditelja. Roditelji si trebaju pružiti  priliku pogledati u sebe i uspostaviti odnos s vlastitim unutarnjim “ja” i srušiti mitove kojima su vezani vlastitim egom. Tek tada moguće je početi ostvarivati razumijevanje sa svojom djecom, odstupajući od tradicionalnog pristupa roditelja-djeteta (“znam sve”) i okrenuti se prema međusobnom odnosu ja i moje dijete.

 

Nekoliko riječi o dr. Shefali Tsabary

Doktorica Shefali Tsabary doktorirala je kliničku psihologiju na Sveučilištu Columbia u New Yorku.  Jedna je od najvećih svjetskih stručnjaka za moderno roditeljstvo. Specijalizirala se za integraciju istočne filozofije i zapadne psihologije, što ju čini stručnjakinjom u svom području. Sposobnost privlačenja  psihološki pronicljive i svjesne publike predstavlja ju kao jedinstvenu na polju roditeljstva i modernih metoda odgoja djece. Uspjehe postiže predavanjima o smislenom životu i svjesnom roditeljstvu širom svijeta. Ulivajući mudrost istočnjačke filozofije u svoje doktorske studije kliničke znanosti, pronašla je potpuno drugačiji način promatranja odnosa roditelj-dijete spajajući istočnjačku i zapadnu filozofiju.

 

Puni video ovog zanimljivog govora možete pogledati na adresi:

https://blog.mindvalley.com/the-art-of-conscious-parenting/?utm_source=maropost-broadcast&utm_medium=email&utm_campaign=shefali&utm_content=content-2018-07-25&utm_term=%5Blist_mva&fbclid=IwAR3ZR5HDuiJR6nA2f1chLiXcuozX726SDCPGan-XfNqQKlXN2ZvUDtpR0Zs

 

Za 3L piše: Alenka Marušić

 

 

Napomena:

Objavljene informacije su isključivo informativnog karaktera. Udruga 3L ne zastupa ničije pojedinačno mišljenje te ne odgovara za točnost informacija navedenih u originalnom izvoru. Sve objavljene sadržaje koristite isključivo na vlastitu odgovornost i sigurnost.

Slavka Batušića 11, 10090 Zagreb

+385 91 5842969