INICIJATIVA ZA DONOŠENJE IZMJENA PRAVILNIKA O MJERILIMA ZA ODREĐIVANJE CIJENA ORTOPEDSKIH I DRUGIH POMAGALA

U suradnji sa Zagrebačkim dijabetičkim društvom, a nastavno na inicijativu povodom obilježavanja Dana dijabetesa 2014. godine u svrhu prevencije komplikacija te u svrhu bolje kvalitete života djece i mladih oboljelih od dijabetesa tipa 1 i obitelji ovo je 

INICIJATIVA 

za donošenje izmjena Pravilnika o mjerilima za određivanje cijena ortopedskih i drugih pomagala (NN 138/2009, 29/2012) 

U interesu djece i mladih oboljelih od dijabetesa tipa 1 te njihovih obitelji dobra je tržišna klima koja će na hrvatskom tržištu čuvati već plasirana kvalitetna pomagala koja čine glavni dio poslovanja farmaceutskih kompanija  te poticati uvođenje novih, kvalitetnih, a i tehnološki naprednih pomagala. U interesu oboljelih osoba je dostupnost, kvaliteta i izbor. Odredbe Pravilnika o mjerilima za određivanje cijena ortopedskih i drugih pomagala  (NN 138/2009, 29/2012) to otežavaju ili onemogućuju te je stoga potrebno donjeti izmjene Pravilnika, odnosno novi Pravilnik. 

Liječenje dijabetesa i prevencija komplikacija podrazumijevaju uspješnu kontrolu razina šećera u krvi. Oboljelim osobama potrebna je dostupna kvalitetna mjerna oprema uz podršku – edukacija, telefonska linija podrške, mogućnost brze zamjene opreme itd. Farmaceutske kompanije navedeno financiraju iz referentnih cijena mjerne opreme. Kao primjer navodimo: 

Prema Popisu pomagala koji je stupio na snagu 01.01.2015. godine 

 • 08        POMAGALA KOD ŠEĆERNE BOLESTI (RB 1047…) 
 • SET ZA BRZO OČITAVANJE KOLIČINE ŠEĆERA U KRVI 
 • 1 KOM / 5 GOD. 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                 1,31 KN + 5% PDV 
 • DIJAGNOSTIČKE TRAKICE ZA MJERENJE GLUKOZE U KRVI UREĐAJEM 
 • DO 375 KOM / 3 MJ. 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                 2,72 KN + 5% PDV 

 

Iz navedenog je vidljivo da članak 11. odnosno članak 16. Pravilnika o mjerilima za određivanje cijena ortopedskih i drugih pomagala omogućavaju određivanje cijena i manjih od stvarne tržišne ili čak proizvodne vrijednosti pomagala. Stavljanje na tržište pomagala drugog proizvođača, primjerice setova za očitavanje količine šećera u krvi, postojećim ruši cijenu za 10 %! 

Prema Popisu pomagala koji je bio na snazi 13.11.2012. godine 

 • 08        POMAGALA KOD ŠEĆERNE BOLESTI ( RB 902…) 
 • SET ZA BRZO OČITAVANJE KOLIČINE ŠEĆERA U KRVI 
 • 1 KOM / 5 GOD 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                             2,00 KN 
 • DIJAGNOSTIČKE TRAKICE ZA MJERENJE GLUKOZE U KRVI UREĐAJEM 
 • DO 375 KOM / 3 MJ. 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                             4,14 KN 

 

Navedeni članci Pravilnika ne odnose se na tehnološki napredna pomagala no čak i ako neka kompanija uspije dokazati da je riječ o „novoj generaciji pomagala“, nema garancije da u narednom razdoblju druga kompanija sa svojim proizvodom (moguće manje kvalitete i/ili sa zanemarivim udjelom na tržištu) neće srušiti referentnu cijenu svim pomagalima već prisutnim na tržištu. Rezultat ove teorijski i realno demotivirajuće politike pad je kvalitete usluge koju dijabetičari primaju i otežan dolazak nove tehnologije na hrvatsko tržište. Najvažnije, iznimno je upitanopstanak postojećih kvalitetnih rješenja. Mjernu opremu oboljele osobe koriste svaki dan dvadesetčetiri sata dnevno pa kontrola razina šećera u krvi i kvaliteta života oboljelih ovisi direktno o njihovoj kvaliteti kao i kvaliteti podrške. 

Ovdje se pozivamo na primjer Bugarske, odnosno primjer tržišta s kojih su se neke farmaceutske kompanije već povukle. Također se pozivamo na pozitivan primjer tržišta Slovenije gdje su kvalitetna pomagala dostupna svim osobama oboljelima od dijabetesa 

(prema Euro Dijabetes Indeksu 2014. godine Slovenija je na 6.mjestu, Hrvatska na 22.mjestu,  ). 

Za usporedbu navodimo važeće referentne cijene mjerne opreme u Sloveniji: 

Prema Popisu pomagala koji je u Sloveniji stupio na snagu 13.12.2014. godine 

 • 12        POMAGALA KOD ŠEĆERNE BOLESTI (RB 1231…) 
 • SET ZA BRZO OČITAVANJE KOLIČINE ŠEĆERA U KRVI 
 • 1 KOM / 5 GOD 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                           10,09 EUR (UKLJUČEN DDV 9,5%) 
 • DIJAGNOSTIČKE TRAKICE ZA MJERENJE GLUKOZE U KRVI UREĐAJEM 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                             0,47 EUR (UKLJUČEN DDV 9,5%) 

 

Iz navedenog zaključujemo da su referentne cijene mjernih pomagala u Sloveniji, koja je pozitivan primjer, više nego u Hrvatskoj. Uz punu podršku svim opravdanim smanjenjima troškova, iz navedenog je vidljivo da je potrebna nova strategija koja će umanjiti ovu razliku koja rezultira razlikom u standardu kontrole dijabetesa, odnosno koja će održati standard i kvalitetu svima dostupnih mjernih uređaja te ih i unaprijediti. 

Prema Popisu pomagala koji je u Sloveniji stupio na snagu 13.12.2014. godine nalaze se primjerice i: 

 • UREĐAJ ZA KONTINUIRANO MJERENJE GLUKOZE 
 • 1 KOM/12 MJ 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                 511,92 EUR 
 • SENZOR  ZA KONTINUIRANO MJERENJE GLUKOZE 
 • 40 KOM/12 MJ 
 • JEDINIČNA VRIJEDNOST                  33,49 EUR 

koji nisu na Popisu pomagala dostupnih oboljelim osobama u Hrvatskoj. 

 

Molimo da razmotrite ovu inicijativu te se očitujete, odnosno donesete izmjene Pravilnika ili novi Pravilnik koji će biti na korist svim zainteresiranim stranama. Inicijativa se odnosi i na eventualne promjene drugih Zakona, Pravilnika i općenito vezanih akata. 

Nadamo se da ćete uvažiti potrebe djece i mladih, odnosno svih osoba  oboljelih od dijabetesa tipa 1. Molimo vas da inicijativu proslijedite svim zainteresiranim stranama, odnosno nadležnim uredima i osobama. 

 

Inicijativa je poslana danas (20.2.2015.) na adrese: 

Ministarstvo zdravlja 

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, 

Povjerenstvo za opća medicinsko – tehnička pomagala 

 

Slavka Batušića 11, 10090 Zagreb

+385 91 5842969