DAVANJE INZULINA U VRTIĆIMA – MIŠLJENJE PRAVNE KLINIKE

Na upit roditelja o davanju inzulina u vrtićima obratili smo se Pravnoj klinici za mišljenje.

Njihovo pravno mišljenje donosimo u prilogu – Pravno misljenje_3L_vrtici (pdf)

 

Preporučamo da ga pročitate u cijelosti, a u nastavku izdvajamo zaključke.

Dijete si može samo dati inzulin u slučaju da zdravstveni radnik (medicinska sestra) utvrdi da je sposobno samo si davati inzulin.

Prema navedenim odredbama dječji vrtići vode evidenciju o svakom djetetu, koja uključuje njegove dodatne potrebe, uključujući zdravstvene, tako da bi vrtić trebao biti upoznat s time da dijete ima dijabetes. Također, vrtići bi trebali osigurati medicinsku sestru, koja će raditi sa djecom, te bi ona trebala u ovom slučaju davati inzulin djetetu kada mu je to potrebno, ako je dostupna u vrijeme kada djetetu treba inzulin

No, kako je moguće da medicinska sestra nije na raspolaganju tokom cijelog boravka djeteta u vrtiću, trebalo bi se osigurati da dijete na drugi način može dobiti nužnu dozu inzulina. U skladu s time, medicinska sestra bi trebala za svako dijete individualno procjeniti njegovu sposobnost da si samo daje inzulin, te ako ustanovi da je sposobno, onda bi si dijete moglo samo davati inzulin, u slučaju da ona ne može biti prisutna kada mu treba.

Uvidom u razne članke na temu djece sa dijabetesom, uočili
smo da se potiču roditelji da nauče djecu kako da si sami daju inzulin i da što ranije razumiju svoju bolest i počnu se brinuti o sebi što se toga tiče, ali prevladava mišljenje da su djeca sposobna na takvo što tek sa navršenih 9 godina života, a to je dob kada djeca više nisu u vrtiću.

 

Za besplatnu pravnu pomoć upućujemo vas da se obratite Pravnoj klinici (link).

 

Provedbu programa sufinancira Ministarstvo zdravstva temeljem Natječaja za prijavu trogodišnjih programa udruga iz područja psihosocijalne potpore i Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom temeljem Javnog natječaja za financiranje projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja.

Programu su pružili potporu i Abbott Laboratories, Roche i Ljekarne Dvoržak.

SLATKI SERVIS – POČETAK 2020TE

SLATKI SERVIS – POČETAK 2020TE

SLATKI SERVIS – POČETAK 2020TEI ove godine nastavljamo s podrškom malim i nešto većim “slatkišima” u okviru programa Slatki servis. U novoj organizacijskoj shemi volonteri upisuju svoje slobodne sate, a roditelji bilo kojeg od slobodnih aktivnih...

DAN DIJABETESA 2019.

DAN DIJABETESA 2019.

SLATKI SERVIS – ČETVRTI CIKLUS EDUKACIJA ZAVRŠIO, I NOVE VOLONTERKE SPREMNE ZA PRUŽANJE PODRŠKE OBITELJIMADan dijabetesa obilježava se 14. studenog. I ove godine tema je OBITELJ. Što bi roditelji i oboljela djeca željeli da znate… Dijabetes tip 1...

Slavka Batušića 11, 10090 Zagreb

+385 91 5842969